Το ότι δεν υποστηρίζει δεν σημαίνει ότι οι παλαιότερες εκδόσεις δεν τρέχουν σε win7. Απλώς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί για να σου βγάλει ανανεώσεις λογισμικού ή για επίλυση των όποιων προβλημάτων. Στην ουσία βρίσκει την ευκαιρία για να σε αναγκάσει να αγοράσεις νεότερη έκδοση αν θέλεις να περάσεις τα win7.

Επί της προκειμένης ερώτησης έχω να πω ότι ούτε εγώ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στα win7. Ακόμα και στα 64bit παίζουν 32bit εκδόσεις του AutoCAD, όσες όμως είχαν εκδοθεί μετά τα winXP x64, διότι αλλάζει η διαδρομή εγκατάστασης (στα x64 συστήματα το default path για 32bit προγράμματα δεν είναι το C:\Program Files\ αλλά το C:\Program Files(x86)\). Αυτό βασικά είναι που απαγορεύει και τα ελληνικά προγράμματα να τρέξουν σε 64bit συστήματα καθώς καμία εταιρία δεν έχει ενσωματώσει αυτήν την διαδρομή στο λογισμικό της. Τα 64bit των 7 όντως θέλουν παραπάνω μνήμη από αυτή των 32bit για να τρέξουν αλλά ούτως ή άλλως θα τα βάλεις αν έχεις RAM>4 GB. Στο ξεπληρώνουν όμως από άποψη ταχύτητας γιατί αξιοποιούν πλήρως τον επεξεργαστή. Η προτελευταία και η τελευταία γενιά επεξεργαστών είναι native 64bit και εκτελούν τις 32bit εντολές μέσω ενός είδους emulation.

Τέλος όσο για σταθερότητα δεν το συζητώ, μακράν τα καλύτερα windows. Εννοείται πως δεν φτάνουν στο επίπεδο του linux, αν και τελευταία βρίσκω ότι και ορισμένες εκδόσεις του linux παρουσιάζουν windowειδή προβλήματα και παθογένειες...